, Miroslav Petrik

Drevostavba od A po Z

"Séria článkov popisujúca priebeh realizácie jednej našej montovanej stavby od návrhu až po odovzdanie na kľúč"

Cieľom nášho nového blogu bude priblížiť vám priebeh  realizácie montovaného domu našou spoločnosťou od návrhu, cez prípravu projektovej dokumentácie, realizáciu jednotlivých častí výstavby až po odovzdanie stavby klientovi do štádia na kľúč. Popíšeme vám jednotlivé úseky a technické procesy  realizácie kvalitnej drevostavby. Ako súčasť tohto blogu sme si vybrali náš prebiehajúci projekt RD Tajov.

4. Uzavretá hrubá stavba

   Po zrealizovaní základovej dosky pristupujeme k vytvoreniu hydroizolácie, ktorá je realizovaná za pomoci asfaltových pásov s ochranou proti radónu. Nosnú stĺpikovú konštrukciu ľahkého dreveného skeletu tvorí presne hranené rezivo s vlhkosťou medzi 8 až 15 percentami (KVH a BSH hranoly). Konštrukcia je kotvená do základovej dosky pomocou závitových tyčí. Pre statickú náročnosť stavby je nosná konštrukcia doplnená o kovovú konštrukciu podľa návrhu projektanta statiky, ktorá bola na mieru vyrobená.

Tuhosť konštrukcie zaisťuje spevnenie OSB doskou z vnútornej strany. Nosný rám, stropné a strešné konštrukcie sú následne doplnené tepelnou izoláciou od spoločnosti ISOVER. Difúzne otvorená veľkoformátová doska RIGISSTABIL slúži ako záklop z vonkajšej strany. Keďže sa jedná o difúzne otvorenú , ale vzduchotesnú konštrukciu, tak OSB doska predstavuje aj vzduchotesnú rovinu. Na zabezpečenie vzduchotesnosti slúžia vzduchotesné pásky a tmely použité na každom spoji obvodovej konštrukcie.

Strešná konštrukcia okrem izolácií obsahuje poistnú hydroizoláciu, ktorá je umiestnená pod prevetrávaným plným debnením a je taktiež vzduchotesne uzavretá. Ako strešná krytina je na tomto nízkoenergetickom montovanom dome použitá plechová krytina od spoločnosti LAMINA.

K uzavretiu stavebných otvorov boli použité plastové profily SALAMANDER s izolačným trojsklom, ktoré boli následne tiež vzduchotesne prepáskované.