, Jan Rendoš

Súčasné trendy v bývaní

V dnešnej dobe ľudia nemajú na bývanie a stavbu veľa prostriedkov, a to sa odzrkadľuje aj na aktuálnych trendoch.

Zabudnite na klasické stavby. Moderné domy sú podstatne odlišné od toho, čo poznali naše staré mamy. V dnešnom presýtenom trhu sa každý snaží nejakým spôsobom ozvlášniť svoje rodinné hniezdo. Dominujú umelecké prvky, prírodné materiály, otvorené priestory a najmodernejšie technologické vychytávky. Všetko v rámci okresaného rozpočtu.

Využitie moderných technológií

Každý myslí na budúcnosť. Aplikovanie hi-tech technológií si síce vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu, no tá sa o pár rokov vráti aj s úrokmi. Tieto novinky dlhodobo znižujú náklady na bývanie, robia dom alebo byt energeticky samostatnejším, bezpečnejším a menej náročným. Môžu sa aplikovať v rôznych sférach – od ventilácie, cez vykurovanie, zabezpečenie domu alebo jeho samotnej výstavby. Najfrekventovanejšie a najpopulárnejšie je využitie najmä pasívnych a nízkoenergetických domov. Predstavujú istotu znížených nákladov na bývanie, ktoré zároveň šetrí prírodu a peňaženku.

Eko

Trend, ktorý sa netýka iba bývania, no celkovo súčasnej doby. Materiály, prevedenie, nábytok, technológie – skrátka, kdekoľvek sa len dá. Uvedomovanie si dôležitosti prírody neustále narastá a sňou aj snaha a popularita takýchto výrobkov. Počas celého procesu stavby, ale aj v každodennom živote domácnosti.

Funkčnosť

Týka sa celkového dispozičného riešenia bytov alebo domov, ale aj samotného zariadenia. Priestoru nebýva nazvyš, a tak ten, ktorý máme treba čo najefektívnejšie využiť. V poslednej dobe najväčší úspech zaznamenáva nábytok, ktorý plní viacero funkcií naraz. Okrem šetrenia priestoru odbremení aj vašu peňaženku, pretože netreba investovať do jednotlivých kusov, ale stačí kúpiť jeden viacúčelový. Napríklad posteľ, ktorá je zároveň uskladňovacím priestorom alebo knižnicou. To isté môžete vyskúšať aj pri konferenčnom stolíku, ktorý funguje ako knižnica alebo šuplík. Možností je naozaj neúrekom a mnohé funkcie si ľudia dopĺňajú vlastnou kreativitou.

Originalita

Je asi najmarkantnejším trendom súčasnosti. V záplave tovaru a rôznorodej ponuky tovarov i zo zahraničia sa každý snaží o to, aby sa odlíšil od ostatných. Najobľúbenejšími sú rôzne handmade bytové doplnky, vlastnoručne vyrobené kusy nábytku, kombinovanie rôznych originálnych prvkov a štýlov. Nemusíte sa báť ani retra – dnes už neexistujú presne definované vzory, ako musí vyzerať moderná domácnosť, je to čisto v rukách kreatívnych majiteľov. Strach z farieb v domácnosti je dávno prekonaný – predstavivosti sa medze nekladú.